Back to All Events

StartupColumbia Track Award Announcement

$250,000 Columbia Venture Competition
StartupColumbia Track Award Announcement
Zach Aarons ’13BUS Co-Founder and Advisor to MetaProp NYC


Finalists Profiles
 

We wish the best of luck to the 2017 Columbia Venture Competition finalists,
Their profiles are listed below.
The 30 finalists continue to prepare for the final presentations
that will take place on Thursday, April 13th throughout the day.
The winners will be announced the next day the #StartupColumbia Conference in
Roone Alredge Auditorium 9:30am – 5:00pm.

Find out who will split the $250,000 prize pool.
Get your #StartupColumbia tickets here.

StartupColumbia Challenge
VIDEO: Finalists

Eat Offbeat

Manal Kahi ʼ15SIPA

We deliver authentic meals made by refugees
– – – – –
Mekhos Health

Anirban Gangopadhyay ʼ14SEAS, Vikas Vavilala- ’14CC

Automate clinical trial recruitment
– – – – –
Mindr

Sarah Lux-Lee ʼ16SIPA – 3rd Place Winner!

Events for the intellectually curious parents (babies welcome)
– – – – –
Parceed

Tatiana Sorokina ʼ12BUS,  Louisy Raymond, Bentley University

We democratize access to education
– – – – –
Second Line Vinyl

Michael Thomas ʼ17GS, Zane Howard, U. Pittsburgh

World’s first modern manufacturer of vinyl records

– – – – –
SleepAXIS – 2nd Place Winner!

Saad Shaikh ʼ17BUS, Salman Ali ʼ17BUS

The future of sleep telemedicine

– – – – –

Unbound – 1st Place Winner!

Lorraine White ʼ17BUS ʼ10CC, Jackie Churchwell ʼ17BUS

We empower women through enhanced sexual wellness

Technology Challenge, Sponsored by Columbia Engineering
VIDEO: Finalists

TempRes Technology

Chathuranga De Silva ʼ17SEAS, Porakrit Leophairatana ʼ17SEAS

Temperature responsive antimicrobial film for medical applications

– – – – –

OpenBCI

Conor Russomanno ʼ11SEAS, Andrea Ortuno ʼ16SEAS

Open-sources innovation of human-computer interface technologies

– – – – –

Nascent Energy Systems

Keith Heyde ʼ12SEAS

Efficient energy harvesting for rail infrastructure optimization

 – – – – –

Cathecare  2nd Place Winner!

Charles Pan ʼ16SEAS, Aonnicha Burapachaisri ʼ16SEAS, Aishwarya Raja ʼ16SEAS

CatheCare sterilizes catheter hubs and saves lives

– – – – –

Voyant Photonics – 1st Place Winner!

Chris Phare ʼ17SEAS

Tiny, cheap laser radar for self-driving cars

– – – – –

IMMPLACATE – 3rd Place Winner!

Mariko Kanai ʼ17CC, Holly Wobma ʼ19CUMC

Off-the-shelf stem cell therapy for immune disorders

Global Technology Challenge, Sponsored by Columbia Engineering
VIDEO: Finalists

Allied Microbiota – 3rd Place Winner!

Frana James ʼ16SEAS

Cheaper, more effective clean up of pollutants

– – – – –

Kheyti – 1st Place Winner!

Kaushik Kappagantulu ʼ17BUS

Affordable greenhouses helping smallholder farmers battle poverty

– – – – –

EfficienCity

Jeremy Hopkins ʼ18BUS

Online marketplace to scale energy efficiency globally

– – – – –

Luso Labs – 2nd Place Winner!

Ritish Patnaik ʼ16SEAS, Olachi Oleru ʼ16SEAS

Automated, accurate, and accessible cervical cancer screening

– – – – –

La Plataforma

Tessa Flippin ʼ16BUS

Remittance platform for Latin America using bitcoin

– – – – –

NaTakallam

Aline Sara ʼ14SIPA

Online language practice and learning delivered by refugees

– – – – –

HIC Chair

Narmine Ben Aissa

Training smart cushion to prevent back pain

SIPA Dean’s Public Policy Challenge Grant
VIDEO: Finalists

CiteMe  – Honorable Mention Winner!

Alexei Gittelson ʼ17SIPA, Johnathon Adam de Villier ʼ17SIPA

Connects researchers seeking data on a wide variety of natural features

– – – – –

Demoperate – Honorable Mention Winner!

Andy Chen Wang ʼ18SIPA, Shreemathi Tumkur ʼ18SIPA

Online social platform to collaborate, network, and engage with local governments

– – – – –

FiveOne Labs – Tied 1st Place Winner!

Sophia Burton ʼ17SIPA, Patricia Letayf ʼ17SIPA, Alice Bosley ʼ17SIPA

Incubator for displaced & conflict-affected entrepreneurs in the Middle East

– – – – –

HelmetSmart – Tied 1st Place Winner!

Olivia Marie Arguinzoni ʼ17SIPA, Malgosia Rejniak ʼ18SIPA

Encouraging motorcyclists in India to wear helmets

– – – – –

I-Care  Tied 1st Place Winner!

Fang Liu ʼ17SIPA, Xinwei Gao ʼ17SIPA

Technology and medical data to provide senior citizens with better options

– – – – –

SunCommunity – Honorable Mention Winner!

Gabriel Guggisberg ʼ18SIPA

Platform that connects consumers & supplies of solar tech in developing countries

Columbia Undergraduate Challenge, Sponsored by Columbia College
VIDEO: Finalists

NoMor – 2nd Place Winner!

Chiara Vallini ʼ17SEAS, Caroline Chiu ʼ17SEAS, Hae Seong Kim ʼ17SEAS, John Mavroudes ʼ17SEAS, Walid Rahman ʼ17SEAS

Team dedicated to develop anti-tremor device to improve lives

– – – – –

Palette

Alan Gou ʼ17SEAS, George Liu ʼ17CC – 1st Place Winner!

Platform used by teams to plan, record, and learn from growth and marketing experiments

– – – – –

Collegewalk

Alex Nicita ʼ20CC, Ian Yiran Huang ʼ20CC, Kevin Chu ʼ19CC, Josh Learn ʼ20SEAS

Platform linking current students with prospective students for a more personalized and immersed campus tour

– – – – –

Pencraft – 3rd Place Winner!

Derek Netto ʼ17SEAS

Motion controller for mobile gaming

– – – – –

Gallo

Justin Donovan ʼ19CC, Mike Bulkin ʼ20CC, Conder Shou ʼ19CC

Gallo allows high-volume gasoline purchasers to pre-purchase gasoline at wholesale prices.

– – – – –

Etcetera

Riley Jones ʼ17CC, John Kotey ʼ17SEAS, Summer Payton ʼ17BC,
Ibrahima Niang ʼ17GS, Ibrahima Niang ʼ18SEAS

Software service delivery digital venture development tools for entrepreneurs of color

– – – – –

DayTripper

Matt Piccolella ʼ17SEAS

Making it easier for people to discover the best half-and-full day trips in their city

Earlier Event: April 14
will.i.am
Later Event: April 6
Tamer Center for Social Enterprise